🤷‍♀️Zadajesz sobie pytanie „jak właściwie zacząć pole dance”, „co trzeba wiedzieć przed pierwszą lekcją rurki i jaką szkołę wybrać? Dobrze trafiłaś!
Postaram się zebrać tu kilka rad, by pierwsze wrażenie było pełne pozytywnej energii, a nie zniechęcenia.
⤵️⤵️⤵️⤵️⤵️⤵️

Jeśli jesteś z małego miasta to wybór będzie łatwy, z jednego prostego powodu, zazwyczaj małe miasta mają jedną lub kilka kameralnych szkół. Jeśli jesteś z większego miasta np. Warszawa to wybór jest większy, ale niestety nie jest prosty. Na chwilę obecną w Warszawie jest około 30 różnych szkół tańca.

🔍Na co zwrócić uwagę
1️⃣📌 Lokalizacja
Wiele osób kieruje się tym aby szkoła była jak najbliżej szkoły/ domu/ pracy, aby wrzucić rurkę w plan dnia. Jest to bardzo wygodna opcja, ponieważ wyjście na trening nie jest wyprawą życia. Dla osób początkujących jest to ten czynnik, który ma spore znaczenie podczas wyboru szkoły. Czemu? Raczej nie znasz się na instruktorach, jakości takich zajęć itd., więc jedną z nielicznych rzeczy, które możesz ocenić jest lokalizacja. Z doświadczenia wiem, że dla osób bardziej zaawansowanych lokalizacja często jest mniej znaczącym czynnikiem. Znów zapytasz czemu? Na wyższych poziomach dziewczyny często są w stanie przyjechać z końca miasta na trening do trenera którego uważają za tego ,,najlepszego”.

2️⃣📌Wykwalifikowana kadra.
Wydawałoby się to oczywiste, a jednak tak nie jest. Wykwalifikowana kadra to podstawa. W dzisiejszym świecie zawód instruktora/ trenera jest wolnym zawodem, a co za tym idzie, nie każdy „instruktor” to instruktor.
👉Warto zatem zwrócić uwagę na to, czy osoba która podaje się za instruktora/ trenera faktycznie ma uprawnienia do tego, aby zajmować się prowadzeniem zajęć pole dance. Znów pojawia się pytanie ,, Dlaczego?”
Zaczekaj. Zaraz sama odpowiesz sobie na to pytanie.
Czy gdy masz problem z bolącym kolanem to idziesz na wizytę do fizjoterapeuty który ukończył studia, szkolenia, kursy w tym kierunku? Czy do osoby która uważa, że bardzo interesuje się fizjoterapią i ostatnio pomogła Kasi z kolanem więc może tym razem też i tobie pomoże? Odpowiedź jest prosta.
Wiele z nas nawet nie zdaje sobie z tego sprawy. Idąc na zajęcia Pole Dance, widzi ładną szkołę, więc myśli sobie: ,, Biorą za to pieniądze, więc chyba wiedzą co robią. Ufam im.”
Czy powinnaś ufać? Myślę, że zasada ograniczonego zaufania jest tutaj bardzo ważna.
👉Co powinnaś zrobić? Sprawdzić! Sprawdzić, czy dana szkoła i jej trenerzy mają do tego uprawnienia. Możesz poprosić o legitymacje uprawniającą, szkolenia czy przebyte kursy. Nie bój się! Śmiało pytaj! Tu chodzi o Twoje bezpieczeństwo! I uwaga: To, że dany ,,instruktor” jest dobry na rurce nie wystarczy!

3️⃣📌 Instruktor
Czasem warto wybrać szkołę ze względu na trenera, bo to z nim będziesz spędzać większość czasu na sali. Jak wybrać trenera skoro się nie znam?
Gdy już znajdziesz szkołę, sprawdź kto w niej uczy i jak uczy. W dobie Internetu wszystko można łatwo zweryfikować. Każdy instruktor powinien mieć media społecznościowe na których będziesz mogła go poznać.
Nie każdy instruktor jest dla każdego.
Jednak instruktor to 90% sukcesu. Dlatego wybierz mądrze. Każdy instruktor jest inny, jeden spokojny, poukładany a drugi bardzo żwawy i szalony.
Każdy z nas jest inny więc wybierz kogoś u kogo będziesz czuła się dobrze.

4️⃣.📌 Cena
Jak nie wiadomo, o co chodzi to chodzi o kase! Wiadomo!
Ceny w różnych miastach są różne.
W Warszawie cena za karnet na 4 zajęcia waha się od ok. 120 do 240 zł.
Z czego to wynika? Wpływ na cenę ma wiele czynników, ale tym najważniejszym dla Was klientów jest ilość osób na zajęciach, sprzęt oraz instruktor.
Możesz wybrać studio wybierając to w którym jest najtaniej, jasne. Tylko często wybierając najtańszą opcję, później żałujemy, bo okazuje się, że na Sali mamy tłum ludzi, instruktor też nie jest za specjalny, a sprzęt w studio pozastawia wiele do życzenia.
Dlatego czasem warto nie sugerować się tylko ceną, bo możemy mocno się zdziwić.

5️⃣📌 Wyposażenie sali i standardy
Na co zwrócić uwagę
Rurki — najważniejsza tutaj jest ich średnica. Standardem jest średnica 45 mm, im węższa rurka, tym łatwiej wykonać na niej elementy(w niektórych szkołach znajdziesz rurki o średnicy 42 mm – jest to super opcja dla osób z małymi dłońmi). Niestety na rynku znajdziesz też szkoły w których rurki od lat nie były wymieniane, a ich średnica to 50 mm.
Zapytasz… 5 mm różnicy i taka różnica? Owszem! 50 mm rurki były 10 lat temu w szkołach. Na takiej rurce ciężej się ćwiczy a co za tym idzie człowiek się zniechęca.
Materace- na poziomie podstawowym materac nie jest najważniejszą rzeczą, ponieważ jeszcze go nie używamy (przyjdzie na to czas i pora).
Nie mniej jednak po 2-3 miesiącach ćwiczeń już ma to znaczenie. Warto, aby materac BYŁ. Warto by był duży i gruby, aby mógł amortyzować upadki. Duży i gruby, tzn.? Sama wychodzę z założenia, że im większa średnica, tym lepiej, ponieważ po 6 latach ćwiczeń mogę wam powiedzieć,że gdy spadasz na materac to dziwnym trafem ZAWSZE jakaś część twojego ciała spadnie akurat tam, gdzie materac się kończy!
👉Dlatego moim zdaniem dobry materac to MINIMUM 150-160cm średnicy.
👉Jeśli chodzi o grubość to kwestia indywidualna, ale osobiście wybieram między 10-15cm.
Ściereczka do czyszczenia rurki- mała rzecz a jakże niezbędna! W wielu szkołach na salach są dostępne ściereczki do czyszczenia rurek, ale niestety są to ściereczki ogólnodostępne. Co z tym fantem zrobić? Możesz zabierać swoją ściereczkę z domu. Możesz wycierać rurkę ręcznikami papierowymi.
👉W niektórych szkołach znajdziesz w standardzie zasadę: jedna ściereczka na jednego klienta na jedne zajęcia. I tak byłoby najlepiej.
Środki do dezynfekcji- mam nadzieję, że jest to standard każdej szkoły. Każda szkoła powinna zapewnić środki do dezynfekcji rurki oraz materaca.
Maty fitness + inne akcesoria – maty to standard w szkołach. Jednak pamiętaj zabrać ze sobą ręcznik na taką matę ze względów higienicznych. Fajnie świadczy o szkole jeśli zapewnia kursantom inne niezbędne rzeczy takie jak: kostki do rozciągania, poduszki pod kolana do rozciągania, paski, gumy, itp.

6️⃣📌 Długość zajęć i ilość uczestników na Sali.
Każde studio ma inną ofertę.
Długość zajęć- W Warszawie znajdziesz zajęcia od 50-90min. Co wybrać? To zależy. Przykładowo na zajęciach 55 min. , rozgrzewka powinna trwać max. 15min, zatem zostaje 35 min na część główną i 5 min na rozluźnienie. Przy zajęciach 75 min możemy wydłużyć część główna rurkową – do .55min. Wszystko zależy od Ciebie i od Twoich oczekiwań. Jednym wystarczy solidny trening 55min., a dla innych to mało.
Ilość osób na Sali – kwestia bardzo indywidualna. Jedni wolą ćwiczyć w kameralnej grupie, a inni wolą dużą grupę wsparcia.
👉Jakie są plusy małej grupy Każdy zna się z każdym, często w takich grupach tworzą się przyjaźnie na lata. W takiej grupie z pewnością instruktor będzie miał Cię na oku częściej, więc progres też powinien być szybszy.
👉Jakie są plusy dużej grupy Duża grupa to motor napędowy. Duża grupa to duża rodzina.
👉1 osoba na rurkę czy 2 Na poziomie podstawowym nie ma to większego znaczenia, ponieważ rozpoczynając swoją przygodę z rurką, musisz mieć chwilę na wzięcie oddechu. Ciężko wyeksploatować rurkę w 100%. Dlatego 2 osoby na rurkę to nic złego. Jakie są plusy? Od samego początku możesz zapoznać się z dziewczynami i zawrzeć fajne znajomości rurkowe.
Oczywiście 1 osoba na rurkę jest świetna dla osób które chcą mieć ją tylko dla siebie bądź uważają, że będą w 100% non stop z niej korzystać.
Na poziomach wyższych już ma to znaczenie. Faktycznie kursantki często chcą wykorzystać rurę na maxa i dzięki temu zrobić większy progres. Znajdą się i takie kursantki które, pomimo, że mają swoją rurę na wyłączność czekają na swoją ,,psiapsi’’ rurkową, żeby przyasekurowała 4 litery.